Ochrona środowiska w Abakus

Recykling plastiku na stale wpisał się w działalność firmy Abakus. Dlaczego ?A to dlatego, że do ponownego przetwarzania oddawane są wszystkie niepotrzebne kawałki profili PVC. Nawet kilkumilimetrowe ścinki tworzyw sztucznych powstające w trakcie frezowania.Firma w 2023 roku przekazała do recyklingu aż 224 tony odpadów z tworzyw sztucznych.

Korzyści płynące z recyklingu plastiku

Co ważne, ubiegły rok nie był wyjątkiem. Plastik do recyklingu oddajemy od lat. W sumie w ciągu ostatnich 3 lat (w 2023, 2022 i 2021 roku) z zakładu Abakus do ponownego przetworzenia trafiło około 750 ton tworzywa sztucznego. Z dużej części tego materiału już powstały nowe rzeczy – w tym m.in. nowe okna. Bo należy podkreślić, tworzywo sztuczne przeznaczone do produkcji stolarki można przetwarzać wielokrotnie. I to bez uszczerbku na jakości. Z recyklatu (tak nazywa się przetworzone PVC) powstają niewidoczne elementy, jak wnętrza profili czy listwy podparapetowe, które zabezpieczają ościeżnice podczas transportu i stanowią dodatkową izolację zabezpieczającą przed powstaniem mostków termicznych. Od produktów wykonanych z dziewiczego materiału różnią się jedynie tym, że są bardziej ekologiczne. Ale to nie jedyna korzyść jaką daje recykling plastiku. Równie istotna jest redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla. W ciągu trzech lat, dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów PVC, udało nam się zmniejszyć emisję CO2 aż o 1500 ton.

Recykling plastiku to nie wszystko

Recykling plastiku to nie wszystko. Przekazywanie odpadów to tylko jedno z wielu działań, które regularnie podejmujemy w Abakus w trosce o środowisko naturalne. Dążąc do zrównoważonego rozwoju, nieustannie optymalizujemy procesy produkcyjne, tak by zredukować zapotrzebowanie na energię, a także maksymalnie wykorzystać zasoby. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest to w dobie postępującego zanieczyszczenia środowiska i zmian klimatycznych. Nasze linie produkcyjne i magazyn wysokiego składowania zostały zaprojektowane tak, by były jak najmniej energochłonne. Systematycznie wprowadzamy też mniejsze i większe innowacje.

Program Czyste Powietrze

Ale to nie wszystko. W 2023 roku aktywnie uczestniczyliśmy w Koalicji dla Termomodernizacji. W prowadzonych w ramach tego projektu szkoleniach dotyczących Programu Czyste Powietrze, wzięły udział setki osób. W rezultacie, tysiące inwestorów w całej Polsce uzyskało dotację na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i nieszczelnej stolarki okiennej i drzwiowej. To zaś pozwoliło im zwiększyć energooszczędność swoich domów, zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i realnie oszczędzić.