Plastikowe okna do drewnianego domu

Dom z drewna kojarzy nam się z pełną naturalnością, wielkim ogrodem i bliskością przyrody. Czy to oznacza, że pasują do niego tylko okna z drewna? Absolutnie nie. Zwłaszcza gdy zależy Wam na energooszczędności, wytrzymałości i łatwej konserwacji. Plastikowe okna do drewnianego domu pasują znakomicie. Przekonajcie się dlaczego.


Naturalne drewno w budownictwie obecne jest w zasadzie od zawsze. Łatwo dostępne, choć niekoniecznie tanie, piękne i niepowtarzalne ma naturalne właściwości izolacyjne, dzięki czemu w domach z niego zbudowanych łatwiej jest utrzymać stabilną temperaturę. Poza tym, drewno to odnawialny i niepozostawiający po sobie śladu surowiec, który jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Ważne jest również to, że dobrej jakości, odpowiednio zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami drewno, może być bardzo trwałe. I tu pojawia się warunek: może o ile będzie poddawane regularnej konserwacji. A ta, jak wiadomo, zabiera czas i pieniądze, nie mówiąc o zamieszaniu i kłopocie.

Jakie okna do domu drewnianego – plastikowe czy drewniane?

Dlatego coraz częściej inwestorzy i właściciele domów drewnianych rezygnują z drewnianej stolarki na rzecz dużo bardziej wytrzymałych okien plastikowych. Oto 3 powody, dla których okna plastikowe w domach drewnianych sprawdzają się bardzo dobrze.

Energooszczędność okna do drewnianego domu

Nie tylko drewno jest uznawane za „ciepłe”. Nowoczesne okna plastikowe – takie jak bluENERGY czy bluSYNEGO charakteryzują się bardzo dobrą izolacją termiczną. Zwłaszcza gdy wyposażone są w 3 uszczelki, ciepłe ramki międzyszybowe i energooszczędny pakiet 3-szybowy. W połączeniu z naturalnymi właściwościami izolacyjnymi drewna, taki zestaw może pomóc w utrzymaniu stabilnej temperatury w pomieszczeniach, co przekłada się na niższe koszty energii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że okna PVC są też łatwiejsze w montażu.

Plastikowe okna jak z drewna

Okna drewniane są często uważane za bardziej atrakcyjne i tradycyjne, co może pasować do charakteru starszych budynków. Jednak w żaden sposób nie dyskwalifikuje to okien plastikowych. Wbrew obawom nowoczesne okna plastikowe mogą do złudzenia przypominać naturalny materiał. Proponowane są obecnie w najróżniejszych kolorach i wzorach inspirowanych naturalnym drewnem. Mało tego, wiele oklein posiada wyczuwalną pod palcami trójwymiarową fakturę przypominającą usłojenie drewna. Okna plastikowe dostępne w różnych wzorach, kształtach i kolorach, łatwo dostosować do różnych stylów architektonicznych i preferencji estetycznych. Okna plastikowe pasują nawet do domu z bali i starego domu drewnianego, który poddawany jest renowacji. Pozostaje dopasowanie koloru do drewna – i gotowe!

Plastikowe okna do drewnianego domu – łatwiejsza konserwacja

Oprócz tego, że okna drewniane są zazwyczaj droższe niż okna plastikowe. Drewno wymaga dużo więcej pracy. Aby utrzymać jego wygląd i trwałość, musi być poddawane regularnej konserwacji, takiej jak malowanie lub lakierowanie. Poza tym może ulegać działaniu warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy słońce. Zupełnie naturalne są zmiany koloru i przebarwienia. Z drugiej strony plastik jest mniej podatny na warunki atmosferyczne, a także na pleśń czy działania szkodników. W zasadzie nie wymaga regularnej konserwacji. Nie trzeba go malować, ani zabezpieczać przed promieniami UV czy deszczem. Okna plastikowe są też łatwe w utrzymaniu w czystości. Wystarczy zazwyczaj regularne mycie, aby utrzymać ich atrakcyjny wygląd. Jedyne co musimy zrobić w przypadku okien PCV to zadbać o okucia. Wymagają one okresowego serwisu i konserwacji, jeśli mają zapewniać bezproblemowe zamykanie i otwieranie skrzydeł.

Plastikowe okna do drewnianego domu – ekologia

Choć wydawałoby się, że okna drewniane są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż stolarka PVC, nie do końca tak jest. Dlaczego? Aby wyprodukować dobre jakościowo okna drewniane, potrzebne są wycinki. A jak wiadomo, drzewa rosną długo. Za to produkcja okien plastikowych wcale nie jest tak obciążająca dla środowiska, jak mogłoby się wydawać. W Abakus prowadzimy wiele działań, by redukować zużycie energii i emisję CO2. Z drugiej strony w produkcji wykorzystujemy również tworzywo z recyklingu. Taki surowiec jest absolutnie pełnowartościowy i daje taką samą ochronę przed ucieczką ciepła. Dodatkowo do recyklingu oddajemy wszystkie odpady produkcyjne – nie tylko ścinki, ale nawet opiłki po obróbce plastikowych profili. Ostateczny wybór między oknami drewnianymi a oknami plastikowymi zależy od osobistych preferencji. Jednakże podejmując decyzję, warto pamiętać, że okna plastikowe nie ustępują drewnianym pod względem energooszczędności ani estetyki. Są za to znacznie bardziej funkcjonalne, wytrzymałe i łatwiejsze w codziennym użytkowaniu. I to przez długie lata. Jeśli priorytetem są niższe koszty, łatwa konserwacja i dobra izolacja termiczna, okna plastikowe to atrakcyjny wybór.