Jak przygotować dekoracje świąteczne na okna?

Ozdabianie okien na święta to wspaniały sposób na stworzenie w domu przytulnej i świątecznej atmosfery. Tylko jak je wykonać, by pasowały do aranżacji wnętrz i reszty domowych ozdób? Oto kilka pomysłów na dekoracje świąteczne na okna. Zobaczcie jakie opcje macie do wyboru. I jak je przygotować.


Choć Święta Bożego Narodzenia trwają zaledwie 3 dni, nic nie stoi na przeszkodzie, by świąteczną atmosferą cieszyć się znacznie dłużej. W zasadzie można ją wprowadzić do domu już teraz. W jaki sposób? Najprościej i najładniej – za pomocą świątecznych dekoracji. I mowa tu nie tylko o tradycyjnej choince. Paleta rozwiązań do wyboru jest znacznie szersza. Szczególnie atrakcyjnie wyglądać mogą dekoracje świąteczne na okna i drzwi.

Dekoracje świąteczne na okna w kilka minut

Zdecydowanie najłatwiejszą metodą ozdobienia okien są naklejki świąteczne. Rozwiązanie to ma kilka zalet. Pierwszą z nich jest duży wybór wzorów: choinki, bombki, bałwanki, śnieżynki, gwiazdy czy renifery w najróżniejszych kolorach i rozmiarach. Drugą – łatwa dostępność i niska cena. Trzecią w końcu prostota oraz szybkość aplikacji i usuwania. Dodatkowo naklejki samoprzylepne na okno są o tyle praktyczne, że nie niszczą szyb. Tyle zalet. Naklejki mają jednak sporo wad. Przede wszystkim – nie są zbyt eleganckie. Owszem takie dekoracje świąteczne na okna w przedszkolu czy szkole sprawdzą się świetnie. Podobnie w pokoju dziecka, gdzie będą cieszyć oczy maluchów, ale w salonie – już niekoniecznie. W przestrzeniach dziennych warto postawić na bardziej wyszukane ozdoby np. kurtyny i girlandy świetlne. Kolorowe kurtyny lub girlandy świetlne mogą stworzyć przytulną atmosferę i dodać nutę świątecznej magii. Mogą być wykonane z igliwia, sztucznego śniegu, czy ozdobionego papieru. I ich aplikacja nie jest trudna, choć z uwagi na ciężar może wymagać nieco więcej uwagi. Na ogół wystarczy przytwierdzić świąteczne girlandy do górnej krawędzi okna i gotowe.

Inną opcją są… rośliny. Tak w okresie świątecznym kwitnie sporo pięknych kwiatów. Do najpopularniejszych należą Amarylis, Szlumbergera, czyli popularny grudnik oraz Gwiazda Betlejemska. Świetnie wyglądać też będą stroiki ze świeżych gałązek świerka czy sosny ustawione na parapecie okna.

Warte rozważenia są też zawieszki okienne. Ozdoby zawieszane na szybach, takie jak ozdobne gwiazdy, bombki, kule świąteczne czy girlandy, mogą pięknie wyglądać, zwłaszcza przy oświetleniu np. led. Mogą być wykonane z papieru, drewna, lub innych materiałów. Dostępne są zarówno gotowe ozdoby, jak i półprodukty, z których można stworzyć dekoracje samodzielnie. Tego typu ozdoby sprawdzą się np. jako dekoracje świąteczne na okna w kuchni czy salonie.

Dekoracje świąteczne na okna DIY

Stworzenie własnych dekoracji bożonarodzeniowych na okna (Do It Yourself) to świetny sposób na dodanie osobistego charakteru do świątecznej aranżacji. To również fantastyczny pomysł na wspólne np. rodzinne przygotowywanie się do świąt. Weekendowe popołudnia spędzone na tworzeniu dekoracji mogą być równie przyjemne co efektywne. Oto kilka prostych i pomysłowych pomysłów DIY na ozdobienie okna na święta:

  • Papierowe śnieżynki: Wytnij śnieżynki z białego papieru i zawieś je na przezroczystych niciach, tworząc efekt zawieszanych śnieżek. Alternatywą są śnieżynki z kolorowego papieru jedwabnego, koronki albo filcu.
  • Zawieszki z makaronu: Pomaluj makaron na różne kolorowe odcienie, a następnie połącz je nicią, tworząc kolorową girlandę. Następnie zawieś makaronowe girlandy na górnej krawędzi okna.
  • Szydełkowane ozdoby: Stwórz małe szydełkowane ozdoby, takie jak choinki, bałwanki, gwiazdki czy dzwoneczki. Zawieś je na nitkach lub żyłkach albo umieść je na parapetach.
  • Malowane szkło: Stwórz świąteczne malunki na szybach za pomocą specjalnych farb do szkła. Możesz narysować motywy bożonarodzeniowe, śnieżynki czy choinki. Sprawdzi się tu również sztuczny śnieg, który dostępny jest m.in. w formie sprayu.
  • Ciekawą i elegancką opcją są witraże. Mogą przedstawiać motywy bożonarodzeniowe lub zimowe krajobrazy. Tworząc je, możesz wykorzystać kolorowe szkiełka albo tafle z kolorowymi foliowymi naklejkami. Możesz też witraże po prostu namalować stosujące specjalne farby do witraży, które po aplikacji przypominają grubą folię.
  • Skrzynki z wycinankami: Wytnij różne kształty z kolorowych papierów i stwórz z nich kompozycje, takie jak choinki, renifery czy gwiazdy.
  • Poduszki i koc na parapecie: Dodanie ozdobnych poduszek i koca na parapecie okna może stworzyć przytulne i świąteczne miejsce do odpoczynku.

Pamiętajcie, że kluczowym elementem DIY jest kreatywność. Możesz połączyć kilka różnych elementów, aby stworzyć unikalny i spersonalizowany wystrój. Kluczowe jest utrzymanie spójności kolorystycznej i stylu dekoracji z resztą pomieszczenia. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Warto więc śmiało eksperymentować z różnymi materiałami i technikami, aby stworzyć dekoracje, które będą odzwierciedlały Wasz własny styl i gust.

Pamiętaj o bezpieczeństwie, tworząc ozdoby świąteczne na okna

Tworząc świąteczne dekoracje na okna, warto pamiętać o bezpieczeństwie i wygodzie. Dotyczy to zwłaszcza dekoracji z lampkami czy świecami. Koniecznie trzeba zadbać o zabezpieczenie ognia, ale nie tylko. Warto upewnić się, czy ciężki girlandy są odpowiednio zamocowane, a większe dekoracje – stabilnie ustawione. Poza tym montując dekoracje, warto zadbać o to, by nie porysować szyb i nie uszkodzić ram i uszczelek. W przedświątecznej gorączce i pośpiechu nietrudno o błąd i wypadek.